POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
 
 
09-12-2017   -   09-12-2017  
Balet Dworski „Cracovia Danza”
HARNASIE - premiera
Balet Dworski „Cracovia Danza”

Balet Dworski „Cracovia Danza”
Plac na Groblach 7 (I p.)
31-101 Kraków

tel: (12) 421 08 36
fax: (12) 429 58 80

http://cracoviadanza.pl/pl
pr@cracoviadanza.pl
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie
19.00
Taniec
W 80 lat po śmierci kompozytora Balet Cracovia Danza sięga po raz pierwszy po Harnasie Karola Szymanowskiego, jedno z najbardziej znanych dzieł tego twórcy. Ten balet-pantomima jest nie tylko pierwszym w historii muzyki polskiej utworem scenicznym w całości opartym na folklorze Podhala, ale także pierwszym, który w tak doskonały sposób łączy w sobie elementy muzyki ludowej z indywidualnym stylem kompozytora. Do tej pory Balet Cracovia Danza miał w repertuarze tylko jeden spektakl oparty na muzyce Szymanowskiego: Barwy Polski, którego premiera odbyła się w Narodowym Starym Teatrze, w 2011 roku. Tym razem Balet Cracovia Danza postanowił zmierzyć się z arcydziełem.
Karol Szymanowski zafascynowany, baletami Igora Strawińskiego i spektaklami Sergiusza Diagilewa, postanowił napisać balet, ale pomysł dojrzał dopiero w 1922 roku. Wówczas kompozytor zaczął zbierać materiały do utworu. Jednak bezpośrednim impulsem do powstania baletu stało się w 1923 roku wesele góralki Heleny Gąsienicy-Roj z Jerzym Rytardem. Od tego czasu trwała praca nad Harnasiami. Balet został ukończony w roku 1931, co było olbrzymią ulgą dla kompozytora, który tak powiadomił o tym w liście swojego przyjaciela, Grzegorza Fitelberga: „w tej chwili napisałem Fine na ostatniej stronie Harnasiów i cieszę się, że mi ten tyloletni kłopot z głowy spadł”. Prapremiera utworu odbyła się cztery lata później w Pradze, ale dopiero premiera paryska, w 1936 roku, w choreografii Serge'a Lifara i ze scenografią Ireny Lorentowicz, rozpoczęła pochód dzieła po scenach polskich i zagranicznych.
Do przygotowania Harnasiów Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza zaprosiła Leszka Rembowskiego, znanego choreografa, specjalistę od polskich tańców, który ostatnio dla tego zespołu przygotował choreografię do pierwszego baletu narodowego Wesele w Ojcowie. Kostiumy do baletu z muzyką Szymanowskiego zaprojektował Jan Polewka, zaś scenografię przygotował Jan Burnat.
Premiera odbędzie się w sobotę 9 grudnia o godz. 19 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Poprzedzona zostanie wykładem Małgorzaty Janickiej-Słysz, teoretyka muzyki, prorektora krakowskiej Akademii Muzycznej, specjalisty od Szymanowskiego i kuratora do spraw muzyczno-programowych Atmy w Zakopanem.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Narodowego od 5 grudnia (ilość miejsc ograniczona)


Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Muzyka: Karol Szymanowski
Inscenizacja i chorografia: Leszek Rembowski
Asystent choreografa: Dariusz Brojek
Kostiumy: Jan Polewka
Scenografia: Jan Burnat

Organizatorzy: Balet Cracovia Danza, Fundacja Ardente Sole
Partnerzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma” w Zakopanem – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie
Patroni medialni: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Gość Niedzielny, Miesięcznik Kraków, taniecPOLSKA.pl, Magiczny Kraków, CzasDzieci.pl, polskamuza.eu, Karnet (współpraca redakcyjna)
 
http://cracoviadanza.pl/aktualnosc/106
Miejsce:
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie
 
Godz.
19.00
 
 

 
 
   

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2018


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury