POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
11-10-2017       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Podre po historii i kulturze: #dziedzictwo zwiedzanie wystawy
ZAPRASZA
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
os. Górali 5
31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13
http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
miejsce:
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Grali 5, Krakw
16:30
» Wystawy różne
Wsplne zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym pt. #dziedzictwo w ramach cyklu Orodka Kultury Norwida o nazwie Podre po historii i kulturze.

Orodek Kultury im. C. K. Norwida ju od kilku lat organizuje podre krce wok tematu naszej historii i kultury. W ramach dziaania cyklu mobilizuje mieszkacw Nowej Huty, ale take reszty Krakowa do odwiedzania zabytkw lub wystaw w rnych krakowskich instytucjach i galeriach. W grupie zwiedza si przyjemniej, mona na gorco przedyskutowa temat z osobami zainteresowanymi lub po prostu wzajemnie si pozna. W padzierniku odwiedzimy wystaw w Muzeum Narodowym pt. #dziedzictwo.

Regularny wstp na wystaw to 17 z od osoby. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa #dziedzictwo w MNK jest gosem w toczcej si debacie na temat polskiego dziedzictwa. W przededniu stulecia odzyskania niepodlegoci debata ta zyskuje now dynamik, skaniajc do postawienia pytania o nas samych, o to, jak definiujemy nasz histori, dorobek cywilizacyjny, specyfik kultury narodowej i jej zwizki z otaczajcym nas wiatem.

Tytu wystawy podkrela konieczno aktualizacji wydarze historycznych przez odwoanie do znaku hasztag stosowanego w przestrzeni internetowej. Za jego pomoc oznacza si treci istotne, ale i komentowane dowolnie przez uytkownikw sieci, co odnosi si do idei otwartej dyskusji na temat tego, co jest naszym dziedzictwem. W tym kontekcie naley te postrzega Muzeum Narodowe w Krakowie jako instytucj, ktra przez ca swoj skomplikowan histori tworzya i tworzy materialny zapis naszego dziedzictwa. Std te na wystawie znalazy si wycznie obiekty z kolekcji krakowskiego Muzeum, ktre to zbiory w szczeglny sposb definiuj polsk kultur. Hasztag to tylko wspczesne oznaczenie dyskusji, ktra rozpocza si w chwili powoania Muzeum uchwa Rady Miasta Krakowa 7 padziernika 1879 roku.

Wystawa nie jest reprezentatywnym wyborem dzie z muzealnej kolekcji, ale jej interpretacj. Podkrelanie kulturowej cigoci i odnajdywanie staych elementw narodowej tosamoci w znanych i nieznanych dzieach z rnych epok, nawet w okresach braku politycznej suwerennoci, to najwaniejsza teza wystawy. Jej konstrukcja oparta zostaa na czterech kategoriach zaczerpnitych z antropologicznych i historycznych studiw nad kulturami narodowymi. S to "geografia", "jzyk", "obywatele" i "obyczaj", przy czym pierwsza odnosi si do terytoriw, z ktrymi dana kultura si wie i traktuje jako wasne, druga podkrela rol jzyka w definiowaniu odrbnoci narodowych, trzecia opisuje tych, ktrzy z dan kultur si utosamiaj, a czwarta uzmysawia, e z perspektywy historycznej narody definiowa mona przez odniesienie do ich rde kulturowych, a nie kategorii etnicznych.

rdo: http://www.mnk.pl

Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Grali 5, Krakw
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
Miejsce:
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Grali 5, Krakw
Godz.
16:30
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury